EKG - O Lásce a Nizozemí II
Literární kabaret Igora Malijevského a Jaroslava Rudiše bude ve čtvrtek 15. ledna věnovaný Lásce a Nizozemí. Autoři pozvali do pražského Divadla Archa hvězdu současné nizozemské literatury Petera Buwaldu, malíře Vincenta van Gogha, výtvarnici Zdeňku Řezbovou - Morávkovou, komixovou autorku Barbaru Stok, básníka a spisovatele Jáchyma Topola a spisovatelku Annelies Verbeke. Hraje Sonja van Hamel band! Součástí koncertu budou projekce jejích kreslených animací.
Večerem provázejí Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš.
Protagonistů jsme se zeptali, proč právě Nizozemí?
"Putoval tam, jak známo, již Praotec Čech," vysvětluje Malijevský.
"Nakonec ho ale zmátla Polabská nížina," dodává Rudiš.
15. 1. / 16.00–17.30
Kees Mercks: Překladatelské štěstí
Na přednášce, na kterou jsou zváni zejména studenti nizozemštiny, se Kees Mercks bude věnovat dílům různých spisovatelů jako Komenský, Němcová, Hrabal nebo Weil. Pohovoří o tom, jaké výzvy s sebou přináší překlad těchto literárních velikánů. Výzva spočívá hlavně ve skutečnosti, že v očích Keese Merckse není překlad nikdy opravdu hotový, protože přeložený text se může originálu sice velmi blížit, nikdy se s ním ale nebude úplně krýt. Je to neřešitelný problém, ale vyvažuje jej požitek z nalézání správných slov, vhodného tónu, dokonalé slovní hříčky. Vstup zdarma. Uváděno v češtině.
EKG o Lásce a Nizozemí: Esther Gerritsen, JR, Annalies Verbeke a Pieter de Buysser zvou do @DivadloArcha 14. a 15.1. pic.twitter.com/BacVAcln7f
— Jaroslav Rudiš (@jaroslavrudis) December 9, 2014
Informace o nizozemských autorech, kteří vystoupí v Divadle Archa 14. - 15. ledna 2015
Peter Buwalda
(Bonita Avenue, Euromedia Odeon, 2014)
Peter Buwalda (nar. 1971) spisovatel, dříve působil jako novinář, redaktor a zakladatel literárně hudebního časopisu Wah-Wah. Bonita Avenue je jeho debutem. Román vyšel roku 2010 a záhy získal přízeň kritiky, byl nominován na dvanáct literárních cen. Dvanáct let byl román na špičce žebříčku nejprodávanějších knih, byl přeložen do sedmi jazyků. V románu Bonita Avenue vypráví Peter Buwalda příběh pádu skvělého profesora a politika, který bojuje se svým synem se zločineckou minulostí, se svou nevlastní dcerou a jejím přítelem. Román se čte jako thriller, ale se svými pěti sty stranami brilatního a průzračně čistého slohu představuje také portrét doby, kaleidoskop střetu generací.
Annelies Verbeke
(Spaste ryby, Kniha Zlín, 2013)
(Spi!, Kniha Zlín, 2010)
Annelies Verbeke (b. 1976) se proslavila svým prvním románem Slaap! (2003, Spi!). Holandského vydání knihy se prodalo více než 70 000 výtisků a román vyšel v osmnácti zemích. Druhý autorčin román, Reus (2006, Obr), a její sbírka povídek Groener gras (2007, Tráva zelenější) si získaly pozornost díky svému neobvyklému realismu a lehce bizarnímu až absurdnímu humoru. Annelies Verbeke píše také fejetony, filmové scénáře a divadelní hry. Románem Vissen redden (2009, Zachránit ryby), který se stal novým vrcholem její kariéry, autorka posílila své postavení mezi nejlepšími své generace. „Mé příběhy jsou obvykle o outsiderech“ říká Verbeke, „podle mě je totiž takový outsider blíž podstatě života a je proto zajímavé sledovat jeho cestu hledání vlastní pravdy. Chci čtenáře dojmout, rozesmát, přimět je, aby soucítili v naději, že je to, byť jen na okamžik, semkne.“
Barbara Stok
(Vincent, Mladá Fronta, 2014)
Barbara Stok (nar. 1970) se proslavila svými komiksovými příběhy, v nichž sama vystupuje v hlavní roli. Na základě svých zážitků a postřehů načrtává suše komický a dojemný obraz vnímavé dívky v současné společnosti. Její kniha Je geld of je leven (2003, Peníze nebo život) byla jedním z prvních grafických románů v Nizozemsku. Několik let měla autorka svůj vlastní punkrockový rozhlasový pořad. Hraje na bicí v popovém duu De Straaljagers (The Jets).
Její komiks Vincent vznikl na zakázku Muzea Vincenta Van Gogha a vyšel roku 2013. Příběh provází čtenáře krátkým a intenzivním obdobím, které malíř strávil na jihu Francie.
Sonja van Hamel: hudebnice, textařka, ilustrátorka a grafická designérka, jejíž hravý výrazový styl má řadu podob. Součástí jejích hudebních vystoupení jsou živé projekce vlastních kreslených animací.
Společně se Sonjou van Hamel vystoupí Ken Stringfellow, Diets Dijkstra, Annie Tangberg a Mark van den Driest.
O EKG
EKG je literárně hudební kabaret, který ve spolupráci s Divadlem Archa pořádají Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš od počátku roku 2007. EKG je dnes nejvýznamnější českou scénou zaměřenou na živou literaturu a vědomě přehlíží hranice mezi žánry a generacemi. Protagonisté udržují pořad na pomezí literárního čtení, hudebního večera a divadelního kabaretu, každé představení je premiérou i derniérou zároveň. Důležitou roli hraje improvizace, komunikace s publikem a autorský přednes obvykle zcela nových textů současných českých i zahraničních spisovatelů.
Záznamy a přímé přenosy vybraných večerů EKG můžete sledovat online na www.primyprenos.cz
Ve spolupráci se společností Dial Telecom, a.s.