De Warme Winkel – We are your friends / Jsme vaši přátelé
V představení Jsme vaši přátelé se De Warme Winkel snaží vyrovnat s krizí vzájemné důvěry a solidarity, která v posledních letech zachvátila celou Evropu. De Warme Winkel jsou zaujati historií a fascinováni mnohotvárností naší doby. Jejich analýza je zároveň vtipnou, nezatíženou a vynalézavou hrou, která pracuje s různými formami hereckých stylů, nesplněných očekávání a předvídatelných klišé.
Šest evropských divadel, Kaaitheater v Bruselu, Archa v Praze, Hebbel am Ufer v Berlíně, Maria Matos v Lisabonu, Frascati v Amsterdamu a Garonne v Toulouse koprodukuje kritické představení o evropské vzájemnosti.
V srpnu a v září letošního roku se udála v Amsterdamu zvláštní událost. Slavný činoherní soubor Toneelgroep Amsterdam inscenoval v Městském divadle O`Neilovu Cestu dlouhým dnem do noci. Na zadní stranu jeviště, z druhé strany kulis pozvala své diváky alternativní divadelní skupina De Warme Winkel.
Zatímco na velkém jevišti před diváky sedících v plyšových křeslech se odehrává psychologické drama, plné patetických hádek, zmařených ambicí, drog a alkoholu, na druhé straně stejného jeviště se hraje jiné divadlo. Stejná whisky, občas i stejní herci, kteří si sem přijdou odpočinout. Publikum, které nesmí ani zakašlat se účastní eklektického večírku, při kterém nahlíží svět velkého divadla zezadu. Herci a tvůrci Vincent Rietveld a Ward Weemhoff provází diváky hrou, komentují režijní postupy i reakce publika. Diváci v hlavním sále se stávají součástí velkého dramatu, aniž o tom tuší. De Warme Winkel se nesnaží vymezovat vůči divadelnímu establishmentu. Nemají ani ambici „si konečně zahrát na velké scéně“. Pro ně je představení Achterkant jen dalším pokusem jak zkoumat kulturní rozpory dnešního světa.
Tento projekt je důkazem toho, jaký respekt De Warme Winkel dnes v Nizozemí mají, když jedna z nejvýznamnějších holandských kulturních institucí a Ivo van Hove, jeden z nejznámějších světových režisérů, přistoupí na jejich podvratnou hru.
Nizozemská divadelní skupina De Warme Winkel vznikla v roce 2002 jako kolektiv herců, kteří se zabývají autorským divadlem. Skupinu tvoří Mara van Vlijmen, Jeroen De Man, Vincent Rietveld a Ward Weemhoff. Pro De Warme Winkel je typický energický, performativní a vizuální styl, který je založen na společné lásce všech členů k historií a k literatuře. Ve své tvorbě pracují více s kontextem než s ideologií a využívají všechny druhy divadelních prostředků, které nemilosrdně kladou vedle sebe. Nebojí se různých interpretačních stylů: od Stanislavského k Artaudovi a od baletu až po frašku. Zvolené téma zkoumají z mnoha stran. Jejich představení jsou oslavou paradoxu, centrem jejich pozornosti je dilema. De Warme Winkel ve svých vystoupeních vždy vytvářejí napětí mezi divadelní reprezentací a naší přítomností tady a teď.
Pozornost nizozemského publika si De Warme Winkel získali svými inscenacemi, které se odehrávaly v netradičních prostorách, opuštěných skladištích, galeriích, bunkrech. Pro nás je zajímavé, že jsou všichni fascinování kulturními dějinami střední a východní Evropy. Proslulost jim přinesla představení Rainer Maria (2007), Alma (2009) a Kokoschka Live! (2010), ve kterých se soudobými divadelními prostředky zabývali kontroverzním životem uměleckých osobností, které jsou shodou okolností spojeny i s Prahou. V představení Jandergrouwnd (2012) podnikají výpravu do ruského uměleckého undergroundu v Moskvě sedmdesátých a osmdesátých let.
Letos zmíněných šest divadel osolovilo De Warme Winkel, aby se vyjádřili k současnosti. Vzniklo tak představení We are your friends (Jsme vaši přátelé).
V představení Jsme vaši přátelé se De Warme Winkel snaží vyrovnat s krizí, která v posledních letech zachvátila celou Evropu. Je to krize vzájemné důvěry a solidarity. Představení je sondou do bolestivého zranění. De Warme Winkel jsou zaujati historií a fascinováni složitostí a mnohotvárností naší doby. Jejich analýza je zároveň vtipnou, nezatíženou a vynalézavou hrou, která si zahrává s různými formami hereckých stylů, nesplněných očekávání a předvídatelných klišé. Jestliže se v předcházejících představeních věnovali „válce kultur“, toto představení je testem „data spotřeby“ sjednocené Evropy.