english

Dance transit PRAHA.LEIPZIG.DRESDEN — Hermann Heisig, Nuno Lucas – Pongo Land, Ann Van den Broek a 420PEOPLE – Phrasing the Pain

 

Jak vypadá současná německá taneční tvorba, v čem se odlišuje od té české a co s ní má naopak společného? Srovnání lokálních scén nabídne přehlídka Dance transit PRAHA.LEIPZIG.DRESDEN, jejíž česká část proběhne v divadlech Archa a Ponec 8.–12. 2.2015.

 

PONGO LAND

Hermann Heisig, Nuno Lucas (DE)


 

PHRASING THE PAIN
Ann Van den Broek / 420PEOPLE

Nejnovější počin z dílny 420PEOPLE. Pohybovou analýzu bolesti ušila přednímu českému souboru na míru vlámská inovátorka Ann Van den Broek, mimo jiné držitelka nejprestižnější holandské taneční ceny Zwaan 2008 za choreografii Co(te)lette.
Nová choreografie pro sedm tanečníků s názvem Phrasing the Pain vychází z pohybové struktury, kterou Ann Van den Broek původně použila v představení I SOLO MENT (2008). Pohyb vyvěrající z bolesti a smutku, které lidská bytost prožívá při ztrátě někoho blízkého – přítele, rodiče, dítěte. S nástupem na scénu každý z tanečníků zároveň vkročí na cestu konfrontace s vlastními pocity, od chtíče, přes agresi, euforii až po absolutní odevzdání. V průběhu pak zármutek nejednou otevře oči a dá nahlédnout nečekaným formám a pohledům. Podmanivá choreografie, transformativní síla, rytmus a intenzivní emoce.

Ann Van den Broek o Phrasing the Pain...
“Jde v první řadě o bolest ze ztráty někoho blízkého, ať už ztráty fyzické v důsledku smrti nebo ztráty skrze nějaké mentální nebo duševní odloučení – jako když máte pocit, že se vám někdo, na kom vám záleží, vzdaluje. Taková ztráta působí bolest a také nás vede k tomu, že se věci snažéme napravit. Což se ne vždy daří a pak přichází frustrace a vztek. O tom všem je Phrasing the Pain.“
celý rozhovor můžete číst zde


Choreografie vyžaduje od tanečníků plné nasazení a působí možná víc psychické než fyzické vyčerpání, skvělý výkon podávají všichni. Analýza vnitřního utrpení jde na dřeň, s tanečníky je možné souznít, anebo si všímat oné škály vnitřního zaujetí, energie a dynamiky pohybu (...) Phrasing the Pain je sonda, která se soustředí (...) na jedno jediné téma, a proto je i při své abstraktnosti silná.
Lucie Kocourková, OperaPLUS – 100%

Phrasing the Pain
Choreografie: Ann Van den Broek
Asistenti choreografky: Jan Deboom, Cecilia Moisio
Účinkují: Sylva Nečasová, Nataša Novotná, Ombline Noyer, Václav Kuneš, Milan Odstrčil, Štěpán Pechar, Saša Volný
Hudba: Arne van Dongen, Nick Cave and The Bad Seeds
Světelný design: Ann Van den Broek, Adam Uzelac

Představení Phrasing the Pain vzniklo v koprodukci 420PEOPLE o.s., Divadla Archa a nizozemské nadace a produkční platformy WArd/waRD.

 

 


8. 2. – 6. 3. 2015

Pražská divadla PONEC a ARCHA, spolu s HELLERAU – evropským centrem umění v Drážďanech a divadlem LOFFT z Lipska objevili společná témata v řadě oblastí – dramaturgii, podpoře původní tvroby, ve strategiích práce s publikem atd. Proto se rozhodli spojit síly k organizaci “mobilního” festivalu Dance transit.

Festival se odehraje ve třech městech, která pojí jak geografická blízkost, společná historie, tak prožitky a výzvy evropské současnosti. Praha – Drážďany – Lipsko tvoří trojúhelník, v němž odjakživa fungovala bohatá kulturní výměna a umělecká komunikace.

Dance transit odstartuje 8. února v Praze, kde potrvá až do 12. února, pokračovat bude 28. února v Lipsku a od 27. února do 6. března vyvrcholí v Drážďanech.

V každé části festivalu se představí místní taneční scény – Drážďany budou zastoupeny soubory z LINIE 08 a TanzNetzDresden, Prahu budou při hostování v HELLERAU zastupovat Spitfire Company, VerTeDance a další. Festival Dance transit přináší umělcům možnost prezentovat svou práci na jiných scénách a zároveň prohlubuje spolupráci mezi tanečními divadly v Praze, Drážďanech a Lipsku. Seznámení se s tvorbou umělců z nedalekých německých měst a možnost porovnat ji s domácí scénou jsou dalšími přínosy tohoto přeshraničního projektu.

Na závěr celého festivalu bude odbornou porotou sestávající z Dietera Jaenickeho (HELLERAU), Ulrike Melzwig (Schaubühne Lindenfels) a Markéty Perroud (Tanec Praha) udělena cena v podobě společného koprodukčního projektu.

 

Cena: 290 Kč
student/senior:150 Kč

velký sál — sezení číslováno

Délka — 80 minut s přestávkou

V rámci festivalu Dance transit PRAHA.LEIPZIG.DRESDEN můžete v Divadle Archa zakoupit také omezený počet vstupenek na představení v Divadle Ponec.

Při nákupu vstupenek na 2 různé tituly a více:
sleva na představení do Archy: 150,-/ student, senior 120,-
sleva na představení do Ponce: 120,-/ student, senior 90,-

PROGRAM V DIVADLE PONEC:

10.2. 20:00/ Davide Sportelli - Vessels, Wagner Moreira (BR/DE) - Um(-)räumen!


12.2. 20:00/ Anna Till (DE) - FLAT SCREAM, Veronika Švábová & NANOHACH - MOVE ON
 

Uváděno za podpory:

Theatron
Goethe-Institut Prag
Česko-německý fond budoucnosti

Divadlo Archa

Na Poříčí 26, 110 00, Praha 1
telefon: +420 221 716 111
e-mail: archa@divadloarcha.cz

Pokladna

telefon: +420 221 716 333
pokladna@divadloarcha.cz

Otevírací doba

pondělí - pátek | 10 - 18
a vždy 2 hodiny před začátkem představení
Divadlo Archa je podporováno grantem Hlavního města Prahy ve výši 20.000.000 Kč

Divadlo Archa je podporováno grantem Hlavního města Prahy ve výši 20.000.000 Kč